Vaše vzkazy / Your messages


Hi Ondrej.

I'm fascinated and inspired by your technique. I would like to get in touch and learn from you. I'm also curious to know what tapping sticks you use.

Hope to speak to you soon mate.

Cheers,
Mike

Michael 28.7.2021 04:23

Hi Ondrej

Could not find your email address. I have managed to become a new owner of the glass didge. Hopefully see you in Wales next year, but if you are going to run a workshop in Czech Republic this year, please let me know.

Greetings from Brian and London dodge club.

Till we get a chance to play again alongside!

Tomasz Skowron 22.7.2021 18:36

Hello Tomasz, great. See you in Wales... hopefully world will get stabilised more soon.. Ondrej

Dobrý den, Ondro
navazuji na náš včerejší rozhovor ve Vyšehradské o akci v lomu u K. Lázní. Rád bych se přihlásil jako dobrovolník na stavbu tábora. Hrubá fyzická práce prospívá mému tělu i duši. Jel bych s manželkou, ta by mohla vařit. Umí skvělá jídla. Tak bychom mohli společně uvařit na ohni či vařiči. Nebo bychom mohli péci dort, či palačinky z pohankové mouky. Možná bych sehnal ještě další účastníky. Mám to již zapsáno v kalendáři a s akcí tedy počítám. Rád bych si s tebou domluvil podrobnosti.
Mirek a Kateřina Hybešovi

Miroslav 13.6.2021 11:40

Hi Ondrej
We had a short E-Mail-exchange regarding my experience that while breathing in it sounds like I fart. Well unfortunately your guess that this is about the size of the hole was not helping (my first Didg has a smaller hole - no difference in the sound).
So I decided to ask you for a half hour or so teaching online. I have a wonderful trainer here in Switzerland, but still there seems to be a threshold for the next step.

Will you make a suggestion for a timeslot? And for what you charge?

Thank you and hopefully till soon - Gaby

Gaby 7.6.2021 16:25

Dobrý den Ondro ????

Mám na Vás nit od Zuzi Bičíkový... dokonce si myslím, že od Vás máme malý nástroj pro naše děti ????

Ale Ondro, o co jde. Můj muž má 40... a já bych si moc přála,kdyby jste měl na hodinku nebo pul prostor, jestli by jsem mu Vaše umění mohla dát jako dárek a překvapení ???? kdyby jste mohl nám přijet zahrát....

Pokud by to nebyl problém, prosím napište mi svou cenu ❤

Akce je na Praze 8, 10 .6.od 17h....

Děkuji moc

Míša

Michaela Pospíšilová 26.4.2021 16:40

Hi Ondrej I have been following your tutorials, partly together with my teacher, and now dare to ask you a question: the concept of bridging is extremely helpful, even if I cannot manage to do it totally without interruption (but no worries about that, I guess it's a question of practizing). BUT: when I follow your teaching the breathing in part sounds like farting through the mouth. The tone becomes quite equal and even close to "round" (i.e. uninterrupted), but I cannot manage it without making this farting sound when I press the air out of my cheeks. Have you heard of this problem? Du you have an idea about it? Thanks a lot and warm regards from Switzerland - Gaby

Gaby 17.4.2021 17:10